Dla przedszkola w Trybuchowcach na Ukrainie /01.07.2018 r./

1 lipca 2018

1 lipca 2018 r. w par. pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie gościła s. Szymona Panowska ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP, która od 18 lat pracuje w Jazłowcu na Ukrainie. Duchowość Sióstr Niepokalanek można zamknąć w jednym zdaniu jego założycielki, bł. Matki Marceliny Darowskiej: „Miłość w odpowiadaniu miłości”.

Siostra Szymona po Mszach św. dzieliła się doświadczeniem pracy, na jednym z najstarszych osad polskich, na Podolu zachodnim. Wierni mogli wysłuchać historię powstania zgromadzenia w Jazłowcu, która swój początek bierze w 1862 r. Po latach ciężkiej pracy wychowawczej, w 1946 r. decyzją władzy radzieckiej siostry musiały opuścić klasztor. Ponad 50 lat czekał Jazłowiec na powrót Sióstr Niepokalanek do macierzystego klasztoru. Od 1997 r. władze Ukrainy zezwoliły siostrom na reaktywowanie działalności zgodnej z założeniami bł. Matki Marceliny.

Obecnie Jazłowiec wyludnia się ze względu na panującą sytuację polityczną. Pomimo tego do klasztoru przybywają dorośli, młodzież i dzieci, mieszkańcy Jazłowca i pobliskich wiosek, a także z różnych zakątków Ukrainy, jak i z poza jej granic. Działo bł. Matki Marceliny żyje i rozwija się, podnosząc poziom moralności i duchowości mieszkańców i odwiedzających to miejsce pielgrzymów.

Wierni z Kościoła Akademickiego w Rzeszowie chętnie włączyli się poprzez swoją ofiarę w dzieło budowy przedszkola dla dzieci, które planują otworzyć niebawem Siostry Niepokalanki w parafii Trybuchowce.

Ks. Krzysztof Cieśla

Fot. ks. Jacek Pasela