Koncert niepodległościowy /25.11.2018/

26 listopada 2018

25 listopada 2018 r. w par. pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie odbył się „Koncert niepodległościowy”. Motywem przewodnim wydarzenia stały się słowa: „Wdzięczni Chrystusowi Królowi Wszechświata za odzyskaną wolność” nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na koncert złożyły się pieśni o charakterze religijno-patriotycznym w wykonaniu orkiestry pod batutą Marcina Kaławaja, połączonej z medytacją modlitwy poetyckiej polskich autorów.

„Cieszę się, że w kościele akademickim, któremu patronuje św. Jadwiga Królowa odbywa się dzisiejszy koncert” – podkreślał ks. Janusz Kosior, dodając: „w sercu naszej Królowej tkwiła zawsze myśl, aby Polska była wolna i niepodległa. Rzeczywiście tak będzie, jeżeli w naszych sercach pojawi się miłość i pokój do matki, której na imię Polska. Jeżeli każdego dnia będziemy żyli nieprzemijającymi wartościami prawdy, dobra i piękna”.

Wśród utworów wykonywanych podczas koncertu znalazły się: „Rota” (po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pieśń ta pretendowała do określenia ją mianem hymnu narodowego), „Marsz konfederatów barskich” (pieśń żołnierska o Najświętszej Maryi Pannie, której melodia wywodzi się z końca XVIII w.), „Chorał –  Z dymem pożarów” (pieśń powstała w 1846 r. po upadku Powstania Krakowskiego), „Pieśń konfederatów barskich” (utwór pochodzi z dramatu Juliusza Słowackiego „Ksiądz Marek”), „Piękna Pani o smutnym obliczu” oraz „Modlitwa obozowa” (pierwsza polska pieśń żołnierska powstała w okresie II wojny światowej).

Podczas koncertu pojawiły się następujące utwory recytowane: „Modlitwa” (Mariana Hemara), „Hymn - Królowo Polska” (Zygmunta Krasińskiego), „Modlitwa dla Polaków” (Gustawa Zielińskiego), „Na ordynansach w potrzebie Ojczyzny” (Pieśń konfederatów barskich), „Królowo Korony Polskiej” (Jana Olechowskiego), „Hymn do Boga o zachowanie wolności” (Antoniego Goreckiego).

Po koncercie Marcin Kaławaj, pomysłodawca i organizator wydarzenia wspomina: „Pomysł na zorganizowanie koncertu zrodził się podczas plenerowego występu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, kiedy to uczestnicy podczas wykonywania pieśni patriotycznych sami włączali się w śpiew. Pomyślałem, że to może być piękna forma wspólnej modlitwy. A więc koncert to tylko nazwa. Celem było wspólne dziękczynienie Panu Bogu za dar wolności, podniesienie ducha narodu - jak za czasów niewoli - i oderwanie się, chociaż na chwilę, od ziemskiej rzeczywistości ku Niebu, nie tylko uczestnikom, ale i nam samym - wykonawcom. Mam nadzieję, że cel został zrealizowany”.

Podczas koncertu odnowiono „Jubileuszowy akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana”.

Tekst i fot. ks. Krzysztof Cieśla