Ks. Piotr Pawlukiewicz w Rzeszowie /15.05.2018 r./

16 maja 2018

16 maja 2018 r. w kościele akademickim pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie gościł ks. Piotr Pawlukiewicz, znany rekolekcjonista, duszpasterz środowisk parlamentarnych oraz akademickich.

Ks. Pawlukiewicz na spotkaniu w Rzeszowie podjął temat: „Po co Duch Święty? - nazywać rzeczy po imieniu”. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Podczas homilii kaznodzieja mówił: „Kiedy Bóg był sam, nikogo i niczego nie było, to kogo mógł poznawać? Tylko siebie. Bóg poznawał siebie, tak jakby patrzył w lustro. Ten wizerunek samego siebie, w Jego sercu i umyśle, stał się doskonały, stał się Osobą. Bóg zakochał się sam w sobie. Dla nas to brzmi bardzo podejrzanie. Jesteśmy wychowani w Ojczyźnie, w której furorę robi fałszywa pokora. Nie jedna gospodyni zanim postawi jakąś potrawę na stół, musi powiedzieć: «a jak mi dziś nie wyszło, dzisiaj wyjątkowo się nie udało…». Wszyscy potem chwalą, że jedzenie było fantastyczne”.

Ks. Pawlukiewicz w dalszej części podjął temat pokory. „Co to jest pokora? Pokora to nie jest mówienie: jestem do niczego, jestem beznadziejny, jestem głupi. Pokora jest to mówienie prawdy. Jeśli pani ładnie śpiewa, to mówimy: ta pani ładnie śpiewa… Bóg poznał samego siebie i zakochał się w sobie… Bóg kocha w Trójcy Przenajświętszej”.

Mówiąc o Duchu Świętym ks. Pawlukiewicz podkreślał: „Duch Święty, miłość Boga do człowieka. Gdyby nie było Ducha Świętego, nie byłoby np. Mszy św. Jakby Pan Jezus złożył ofiarę tylko Bogu Ojcu, tak jak się stało, to byłaby to prywatna sprawa Jezusa z Bogiem Ojcem. Przychodzi Duch Święty i całą łaskę Mszy św. roznosi po całym Kościele… Duch Święty daje nam męstwo, dzisiaj tak bardzo potrzebne. Często boimy przyznać się publicznie do swojej wiary. Trzeba wówczas prosić Ducha Świętego, abyśmy się stali świadkami Chrystusa… Duch Święty daje mądrość...".

Druga część spotkania odbyła się w auli WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. W konferencji ks. Pawlukiewicz mówił jak rozpoznawać Ducha Świętego wraz z Maryją, mówił: „Ona jest najlepszą specjalistką od Ducha Świętego. Ona napełniona Nim, ruszyła z pośpiechem w góry”.

W dwóch częściach spotkania z ks. Piotrem Pawlukiewiczem wzięło udział kilkaset osób.

Spotkanie zostało zorganizowane przez parafię św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie oraz Duszpasterstwo Akademickie „Emaus”.

Ks. Krzysztof Cieśla

Fot. ks. Krzysztof Cieśla