Kościół Akademicki w Rzeszowie

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, al. T. Rejtana 21

Matka Prześladowanych Chrześcijan w Rzeszowie /1-8.12.2018/

8 grudnia 2018

W dniach 1-8 grudnia 2018 r. w par. pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie odbyło się nawiedzenie ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Inicjatorami ogólnoświatowej peregrynacji wizerunku Madonny są Rycerze Kolumba. W sierpniu 2018 r. w Baltimore, w stanie Maryland w USA odbyły się obrady Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba, podczas których zdecydowano o rozpoczęciu peregrynacji obrazu. Na zakończenie obrad abp Aleppo Jean-Clément Jeanbart poświęcił kilkadziesiąt kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, którą na zamówienie Rycerzy Kolumba wykonał ikonograf Fabrizio Diomedi. Ilość kopii odpowiadała ilości stanów, prowincji i krajów, w których działają Rycerze Kolumba na całym świecie.

2 grudnia 2018 r. bp Jan Wątroba doprawił Mszę św. przy ikonie Matki Bożej. W homilii  bp Wątroba nawiązując do rozpoczynającego się okresu Adwentu, zachęcał słuchaczy do radosnego oczekiwania na przyjcie Jezusa. „Jezus ciągle przychodzi, ważne abyśmy byli czujni” – podkreślał bp Wątroba dodając: „Czas Adwentu ma swoich bohaterów. W liturgii będziemy spotykać proroków Starego Testamentu, zwłaszcza proroka Izajasza, którego nazywa się piątym ewangelistą(…). Innym bohaterem jest prorok pustyni – św. Jan Chrzciciel. Usłyszymy jego głos i zobaczymy człowieka niezwykłego radykalizmu(…). Jednak najważniejszą postacią, pierwszoplanową jest Maryja. Bóg sam przygotował Ją na pierwsze przyjście Jezusa przez przywilej Niepokalanego Poczęcia(…). Maryja uczy nas zawierzenia i zaufania”.

Bp Jan Wątroba nawiązując do ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan mówił: „Ta ikona podkreśla prawdę, że Maryja jest dzisiaj Wspomożycielką. Jest Tą, przez którą Bóg przekazuje łaski człowiekowi w potrzebie. Maryja wstawia się za nami, wyprasza nam łaski, wyprasza opiekę(…). Obecnie wielu wyznawców Chrystusa nie tylko cierpi prześladowanie, dyskryminacje, upokorzenia, ale umiera za Jezusa. Statystyki mówią, że dzisiaj na świecie ok. 300 milionów chrześcijan doznaje prześladowań na różne sposoby(…). Chcemy zapatrzyć się na Matkę Najświętszą, która pod swój płaszcz przygarnia wszystkich prześladowanych. Na tej ikonie zobaczymy ludzi różnych wyznań chrześcijańskich. Dostrzeżmy cztery krzyże, które symbolizują różne odmiany chrześcijaństwa. To jest forma ekumenizmu krwi. Najbardziej skuteczny ekumenizm, to ekumenizm męczeństwa(…). Widzimy na tej ikonie osoby starsze i młode, duchownych i świeckich, wszyscy chronią się pod płaszcz Matki Najświętszej”.

Bp Jan Wątroba zachęcał wiernych, aby włączali się w wielką modlitwę Kościoła za wszystkich prześladowanych.

Podczas nawiedzenia ikony z konferencjami maryjnymi wystąpił Czesław Ryszka, znany dziennikarz, pisarz i polityk. Autor ponad 80 książek. Wszystkie książki Czesława Ryszki łączy temat religijny. Wiele miejsca poświęca w nich popularyzacji najważniejszych zagadnień chrześcijaństwa, w tym tematyki eschatologicznej.

Podczas trzydniowych rekolekcji Czesław Ryszka wskazał na znaki, które skłaniają człowieka do refleksji. „My jesteśmy nastawieni, że żyjemy pośród różnych wydarzeń, które do nas dużo mówią” – podkreślał Ryszka. Podczas pierwszej konferencji ukazał niezwykły znak w osobie Papieża Polaka – Jana Pawła II i jego głęboką relację z Matką Najświętszą. Kolejne konferencje Ryszki dotykały zagadnień małżeństwa i rodziny, świętości i nienaruszalności ludzkiego życia.

Podczas tygodniowego nawiedzenia odbyło się także nabożeństwo o uzdrowienie i uwolnienie, które poprowadził ks. Lucjan Dyka. Podczas homilii ks. Dyka podkreślał: „Dziś przychodząc na Eucharystię wraz z Maryją Wspomożycielką, której ikona przypomina Jej stałą obecność w Chrystusowym wieczerniku, wraz ze wszystkimi aniołami i świętymi, chcemy sobie uświadomić, że jedynym źródłem naszego uzdrowienia, ocalenia i zbawienia jest Jezus Chrystus. Szukanie jakiegokolwiek uzdrowienia, uwolnienia poza Chrystusem jest drogą wiodącą w pustkę, jest niebezpieczne duchowo i ostatecznie nie może przynieść właściwego owocu”. Kaznodzieja podkreślał uzdrawiającą wartość Komunii św.: „Eucharystia jest pokarmem dającym uzdrowienie wewnętrzne, ale by była skuteczna, trzeba się do niej dobrze przygotować, przez modlitwę, skupienie, odsunięcie hałasu i zwykłych codziennych trosk, trzeba wzbudzić sobie świadomość, że w Eucharystii spotykamy się z prawdziwym żywym Bogiem”.

8 grudnia 2018 r. kościół akademicki pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie pożegnał ikonę Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Mszy św. kończącej peregrynację przewodniczył i homilię wygłosił ks. infułat Wiesław Szurek. „Chrześcijanie i katolicy są najbardziej prześladowaną religią w świecie” – podkreślał ks. Szurek dodając: „Wielki jest rozmiar liczby tych, którzy doświadczają prześladowania, ale wielka jest też liczba ludzi, którzy giną z powodu wiary w Chrystusa(…). Niech ta inicjatywa otworzy jeszcze szerzej bramy niebios, aby nie brakło męstwa tym, co są prześladowani i aby nie brakło odwagi tym, którzy mają kompleks, że są chrześcijanami”.

W pożegnaniu ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan wziął udział także bp Kazimierz Górny, który podziękował Rycerzom Kolumba oraz wszystkim wiernym za modlitwę, jaką zanosili przez cały tydzień w intencji cierpiących za wiarę.  

W Diecezji Rzeszowskiej peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan rozpoczęła się od rzeszowskiej parafii pw. św. Jana Pawła II. Następnie ikona trafiła do kościoła akademickiego pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Na trasie peregrynacji znalazły się jeszcze m.in. par. pw. św. Stanisława w Dobrzechowie, par. pw. Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim, Sanktuarium Matki Bożej Głogowskiej w Głogowie Małopolskim, par. św. Wawrzyńca i Matki Bożej Niepokalanej w Trzcianie oraz par. pw. Miłosierdzia Bożego w Łukawcu.

Ks. Krzysztof Cieśla

Fot. Rafał Dec/Marcin Kaławaj

Msze święte

w niedzielę o:

  • 7:00
  • 9:00
  • 10:30
  • 12:00
  • 20:00

w dni powszednie:

  • 7:00
  • 18:00

Liturgia dnia