Kościół Akademicki w Rzeszowie

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, al. T. Rejtana 21

Młodzież potrzebuje autorytetów - inauguracja WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej /07.10.2018/

8 października 2018

W dniach 6-7 października 2018 r. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa oficjalnie zainaugurowała nowy rok akademicki.  Dwudniowe uroczystości zwieńczyła Msza św., odprawiona 7 października w kościele akademickim pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie w intencji pracowników i studentów. Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Górny. W homilii ks. Marek Story, wicekanclerz rzeszowskiej Kurii podkreślał: „Żyjemy w czasach, w których trudno znaleźć autorytety. Wynika to często z faktu, że są one z różnych stron w sposób często systematyczny atakowane. Niektórzy uważają, że są nawet czymś niebezpiecznym, dlatego należy je wyeliminować lub ograniczyć ich wpływ na otoczenie… Autorytet w pewnym sensie latarnią morską, która wskazuje drogę, która oświeca, która promieniuje, która przychodzi z pomocą w bezpiecznym dopłynięciu do brzegu kiedy pojawia się burza”.

W dalszej części homilii ks. Story wskazał na dwa autorytety, które żyjąc w nie tak odległych czasach, potrafiły z odwagą podążać drogą świętości. Pierwszy z nich to, pochodząca z Błażowej Anna Jenke, kandydatka na ołtarze, polska harcerka, pisarka, magister filologii, działaczka społeczna oraz nauczyciel. „Miała klucz do ludzkich serc i potrafiła w nich czytać. Potrafiła dostrzec w nich jakąś biedę, nie tylko materialną, ale także duchową i przyjść z pomocą. Nie przechodziła obojętnie wobec cierpienia, nie skupiała się tylko nad zeszytami i klasówkami. Potrafiła pochylić się nad każdą samotnością, smutkiem, czy też lękiem” – przekonywał ks. Marek Story. Drugim autorytetem wskazanym przez kaznodzieję był Jacek Krawczyk, uczeń II LO w Rzeszowie, a następnie student KUL. Podczas nauki w liceum rozpoczął pracę charytatywną w Domu Rencistów w Rzeszowie. Organizował spotkania dla pensjonariuszy, wspierał ich duchowo ale i materialnie, poświęcał im swój czas. W czasie studiów również zaangażował się w działalność charytatywną. Odwiedzał chorych w szpitalach, biednych w domach i osoby uzależnione. Zmarł w wieku 25 lat. „Obie wspomniane przeze mnie osoby, mają jedną wspólną cechę: każdego dnia brały do ręki różaniec. Ich siła do przezwyciężania trudności pochodziła z modlitwy. Przeżywamy dziś w całym Kościele uroczystość Matki Bożej Różańcowej, która kieruje nasze myśli ku Maryi. Jest to dla nas zachęta, abyśmy wraz z Maryją szukali w tym świecie dobra. Byśmy sami stawali się ludźmi dobrymi i prawami. Zło dobrem zwyciężali, a oddając cześć i chwałę Maryi, próbowali ją naśladować, chociaż nie jest to łatwe i proste, ale naprawdę możliwe” – zachęcał ks. Marek Story.

Dzień wcześniej, 6 października, w murach uczelni odbyła się m.in. immatrykulacja studentów przyjętych na pierwszy rok studiów I i II stopnia oraz zostały wręczone odznaczenia państwowe pracownikom WSPiA. Wykład inauguracyjny pt. „Przesłanki ewolucji zarządzania w nowoczesnej organizacji” wygłosił prof. dr. hab. Kazimierz Jaremczuk.

W uroczystości rozpoczęcia 24. roku działalności uczelni, którą poprowadził prof. Jerzy Posłuszny, rektor uczelni, wzięli udział m.in. bp Jan Wątroba, ks. Marek Story, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wymiaru sprawiedliwości, służb mundurowych, pracowników naukowych i administracyjnych uczelni oraz studenci.

Naukę w roku akademickim 2018/2019 w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej rozpoczęło blisko 2000 nowych studentów. To ponad 10 procent więcej kandydatów niż rok wcześniej. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa to najstarsza niepubliczna uczelnia, która posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych.

Ks. Krzysztof Cieśla

Fot. Archiwum parafii.

Msze święte

w niedzielę o:

  • 7:00
  • 9:00
  • 10:30
  • 12:00
  • 20:00

w dni powszednie:

  • 7:00
  • 18:00

Liturgia dnia