Odpust ku czci św. Jadwigi Królowej /08.06.2019/

10 czerwca 2019

„Kobietą dla Kościoła i dla Ojczyzny najbardziej zasłużoną była błogosławiona Jadwiga, królowa Polski, która sprawiedliwością i troskliwą miłością rządziła swoim narodem, popierała rozszerzanie wiary i kultury chrześcijańskiej i jak światło postawione na świeczniku świętością życia i dziełami ozdobiła wspólnotę kościelną i świecką” – brzmią słowa z dekretu o heroiczności cnót św. Jadwigi Królowej z 1996 r.

W 620. rocznicę narodzin dla Nieba, 8 czerwca 2019 r. kościół akademicki pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie uczcił swoją patronkę.

Uroczystościom odpustowym przewodniczył bp Jan Wątroba. W homilii kaznodzieja nawiązał do 18. „urodzin” Uniwersytetu Rzeszowskiego, któremu patronuje św. Jadwiga Królowa. „Wrażliwa na ludzką biedę, ubogich, pokrzywdzonych, za którymi się wstawiała” – mówił o św. Jadwidze bp Wątroba dodając: „Była człowiekiem umiejącym łączyć życie czynne, aktywne, publiczne, z życiem religijnym, duchowym. Zapamiętano ją także jako człowieka zatroskanego o rozwój intelektualny kraju, którego została królową. Zatroskaną także o młodzież. To jej zawdzięczamy powołanie Wydziału Teologicznego na Akademii Krakowskiej. Była zatroskana o duchowy wymiar człowieka”.

W dalszej części homilii kaznodzieja nawiązał do wydarzeń sprzed 40-stu lat i pierwszej, historycznej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. „Zanurzmy się kolejny raz w to orędzie, które nam zostawił, jakże aktualne: «Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi…». To  wielkie wyznanie wiary w moc Ducha Świętego. Św. Jan Paweł II naprawdę wierzył w Jego obecność w Kościele, w świecie. W Jego moc przemieniającą, w Jego dary ubogacające każdego, kto się na nie otworzy” – podkreślał bp Wątroba.

Kończąc homilię kaznodzieja przestrzegał: „Nic nie znaczy moralnie i duchowo człowiek, który nie jest pełen Ducha Bożego. W sercu, które nie jest poświęcone Bogu, rozwija się inne królestwo – królestwo grzechu, szatana, antydekalogu, rodzi się pycha, egoizm... Nie wolno wyłączać Chrystusa z dziejów człowieka, w jakimkolwiek miejscu na ziemi. Nie da się zrozumieć dziejów człowieka bez Chrystusa...”.

W uroczystościach odpustowych wzięli udział m.in. księża pracujący na Uniwersytecie Rzeszowskiem, Rektor uczelni wraz z Senatem, studenci, Rycerze Kolumba oraz liczni wierni.

Ks. Krzysztof Cieśla

Fot. Rafał Dec