"Powołani do świętości" - odpust ku czci św. Jadwigi Królowej /01.06.2018/

2 czerwca 2018

8 czerwca liturgia Kościoła wspomina św. Jadwigę Królową. Dla rzeszowskiego Kościoła Akademickiego to dzień odpustu parafialnego. Tegoroczne obchody odpustowe rozpoczęły się 1 czerwca uroczystą Mszą św., której przewodniczył bp Jan Wątroba.

W homilii Ksiądz Biskup podkreślał potrzebę codziennego dążenia do świętości. Mówiąc o powszechnym powołaniu do świętości bp Wątroba przywołał słowa papieża Franciszka zawarte w najnowszej adhortacji apostolskiej „Gaudete et exsultate” (Cieszcie się i radujcie): „Pan chce od nas wszystkiego, a to, co oferuje, to życie prawdziwe, szczęście, dla którego zostaliśmy stworzeni. Chce, abyśmy byli świętymi i nie oczekuje, że zadowolimy się życiem przeciętnym, rozwodnionym, pustym”.

Bp Jan Wątroba interpretując tekst ośmiu błogosławieństw podkreślał: „Pan Jezus pokazał nam drogę do świętości. Czynił to chociażby w «Kazaniu na Górze». To jest droga dla nas. Wydaje się bardzo trudna, ale jest to droga, którą On przeszedł. Dlatego ma prawo i od nas oczekiwać, byśmy Go w tym naśladowali. On nam pokazał, jak realizować osiem błogosławieństw. One stanowią oblicze Mistrza, a my mamy to oblicze ukazywać na miarę naszych możliwości…”.

Kaznodzieja mówił: „Prostą drogą na szczyty świętości szła św. Jadwiga Królowa. Wychowana z daleka od Krakowa, ale w wierzącej rodzinie, która zadbała o jej rozwój duchowy. Potrafiła w którymś momencie zrezygnować z tego, co dyktowało serce wiedząc, że Polska racja stanu wymaga od niej wręcz heroicznej decyzji. Swoich pożytków zapomniawszy podjęła trud pracy dla dobra wspólnego. Kosztowało ją to wiele…”.

Kończąc homilię bp Wątroba zachęcał wiernych, aby życie codzienne łączyć z życiem modlitwy.

Po Mszy św. Pasterz diecezji uroczyście zawierzył św. Jadwidze Królowej Ojczyznę, Podkarpacie, miasta i wioski, urzędy, uczelnie i szkoły, firmy i przedsiębiorstwa.

Ks. Krzysztof Cieśla

Fot. Weronika Górak