Schola dziecięco-młodzieżowa

Schola dziecięco – młodzieżowa zaprasza na próby, które odbywają się w każdą niedzielę o godz. 13.30 w Domu Parafialnym.

Trochę historii…

Schola dziecięco-młodzieżowa istnieje przy parafii św. Jadwigi Królowej od 2010 roku. Została ona założona przez obecnego proboszcza ks. Janusza Kosiora wraz z ks. Krzysztofem Cieślą, który od 6 lat prowadzi Mszę św. z udziałem dzieci. Msza ta odbywa się w każdą niedzielę o godz. 14.00. Celem powstania Mszy św. z udziałem dzieci było ożywienie życia religijnego najmłodszego pokolenia parafian i całych rodzin. Wraz z utworzeniem specjalnej Mszy św. dedykowanej najmłodszym parafianom zaistniała potrzeba stworzenia grupy animującej śpiew podczas liturgii.

Opiekunem scholi dziecięco-młodzieżowej jest ks. Krzysztof Cieśla. Schola liczy obecnie 11 osób – w tym 8 wokalistek (Paulina, Amelia, Martyna, Karolina, Gabriela, Karolina, Justyna, Marika i Weronika) i dwie osoby opiekujące się grupą (p. Bernadetta Bar – wspiera liturgię grą na gitarze oraz Weronika Górak zajmująca się wyborem pieśni wykonywanych podczas Eucharystii).

Próby scholi odbywają się w każdą niedzielę o godz. 13.30 przed Mszą świętą z udziałem dzieci w salce domu parafialnego.

Podstawowym zadaniem scholi dziecięco-młodzieżowej działającej przy parafii św. Jadwigi Królowej jest muzyczna oprawa niedzielnych Mszy świętych z udziałem dzieci. Dzieci swoim śpiewem i modlitwą ubogacają niedzielną Eucharystię.

Oprócz tego schola brała także czynny udział integrujący wspólnotę parafialną podczas różnych wydarzeń parafialnych i spotkań np. spotkanie ze św. Mikołajem, uroczyste zakończenie roku katechetycznego na terenie parafii, czuwanie modlitewne w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek.

Schola dziecięco-młodzieżowa w okresie Bożego Narodzenia organizuje Koncert Noworoczny Kolęd i Pastorałek, który gromadzi bardzo wielu wiernych z parafii, jak i gości.

Schola stara się służyć całej wspólnocie par. św. Jadwigi Królowej i jednocześnie przeżywa radość ze wspólnego śpiewu. Spotkania grupy nie ograniczają się tylko do prób. Członkowie scholi uczestniczą w życiu parafii poprzez pomoc w różnych inicjatywach m.in.: Niedziela Palmowa – konkurs na najwyższą palmę, Dzień Matki- koncert poświęcony pamięci naszych kochanych Mam.

Warto dodać, iż grono osób uczestniczących we Mszy świętej z udziałem dzieci o godz. 14.00 z roku na rok się powiększa. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczą we Mszy świętej, odpowiadają na pytania, które zadaje im ks. Krzysztof. Dzięki temu pogłębiają swoją świadomość religijną. Dowiadują się, jak wielkim wyróżnieniem jest przebywanie blisko Pana Jezusa i dawanie świadectwa swojej wiary.

Ks. Krzysztof podczas każdej Mszy święty prezentuje różne rekwizyty dla zobrazowania i wyjaśnienia nieraz bardzo trudnych elementów wiary chrześcijańskiej.

Wspólna modlitwa i śpiew dzieci na Mszy świętej owocuje pogłębieniem wiary i ubogaceniem życia wspólnoty parafialnej. Istnienie i „małe” sukcesy scholi dziecięco-młodzieżowej są efektem konsekwentnej pracy, wspieranej przez księży i naszych najbliższych.

W tym miejscu pragniemy więc podziękować ks. Krzysztofowi i ks. Proboszczowi Januszowi i wszystkim, dzięki którym wierzymy, że „kto śpiewa, ten dwa razy się modli”.

Weronika Górak

animator muzyczny