Duszpasterstwo Akademickie „Emaus”

Zapraszamy na stronę: http://daemaus.pl/

Przy Parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie od 2003 r. działa Duszpasterstwo Akademickie „Emaus”. Zrzesza ono studentów z rzeszowskich uczelni wyższych (m.in. UR, WSPiA, PRz). Wspólnota obecnie liczy ok. 45 osób.
Od początku swej działalności w DA posługiwali: ks. Krzysztof Gołąbek (2003-2006), ks. Daniel Drozd (2006-2007), ks. Grzegorz Krupa (2007-2009), ks. Mirosław Twardowski (2009 – IV 2013). Obecnie duszpasterzem akademickim od kwietnia 2013 r. jest ks. Lucjan Dyka.
Działalność duszpasterstwa obejmuje formację, wydarzenia kulturalne, sportowe
i towarzyskie. Na formację składają się: niedzielna Eucharystia z homilią o godz. 2000, wtorkowa Eucharystia wspólnotowa z konferencją wraz z tematycznym spotkaniem w grupie, przygotowywanym i prowadzonym przez animatorów. Organizowane są także okolicznościowe nabożeństwa i adoracje. W okresie Wielkiego Postu w czwartki odprawiane są akademickie Drogi Krzyżowe prowadzone przez studentów. W ramach wydarzeń kulturalnych organizowane są wyjścia do kina, teatru i filharmonii. Zajęcia sportowe do tej pory obejmowały grę w piłkę siatkową, tenisa stołowego, kręgle, bilard oraz uczestnictwo w turnieju piłki nożnej (I miejsce zajęte w sierpniu 2015 r.). Do imprez towarzyskich można zaliczyć spotkanie opłatkowe, wieczory przy ciastku i herbacie, „owocowy zawrót głowy”, wyjścia do pizzerii i na lody, ogniska, wieczory taneczne oraz górskie wyprawy.
W Adwencie oraz Wielkim Poście organizowane są rekolekcje akademickie. W tygodniu misyjnym duszpasterstwo prowadzi Różaniec misyjny w językach świata. Ponadto studenci biorą udział w audycjach radiowych: Różaniec w Radiu Via oraz program „Czas (do)świadczenia” w Radiu Feniks.
W ostatnim semestrze we współpracy ze wspólnotą Magnalia Dei i Uniwersytetem Rzeszowskim zorganizowano 3 debaty akademickie o nazwie „Czas (do)świadczenia”. Stanowią one żywą formę ewangelizacji oraz zaproszenie młodych osób do wspólnoty. Dzięki finansowemu wsparciu Diecezji Rzeszowskiej dzieło będzie kontynuowane w przyszłych latach.
Członkowie duszpasterstwa czynnie realizują dzieła miłosierdzia poprzez pomoc finansową potrzebującej osobie. Ponadto włączają się w akcje charytatywne (zbiórka nakrętek dla Michalinki, mleka dla dzieci w Kamerunie, środków finansowych dla misjonarek).
Oprócz strony internetowej, działa fanpage DA Emaus w celu sprawnego przepływu informacji oraz promowania wydarzeń religijnych.
Kościół akademicki jest dla studentów miejscem adoracji i modlitwy oraz sakramentu pojednania. Członkowie duszpasterstwa chętnie włączają się w życie parafii. Swoją codzienna postawą świadczą w środowisku akademickim o żywej relacji z Jezusem.