Nie ma pracy, nie ma człowieka /19.06.2017/

19 czerwca 2017 r. w par. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie podczas „Wieczoru jadwiżańskiego” prof. Waldemar Furmanek, kierownik Katedry Pedagogiki Pracy i Andragogiki Uniwersytetu Rzeszowskiego, poprowadził wykład zatytułowany: „Bezrobocie metodą niszczenia człowieka”.

„Człowiek jest szczególnym bytem. Na ten katalog cech szczególnych człowieka składają się przed wszystkim takie właściwości jak to, że człowiek jest bytem jednorazowym. Istniejącym od poczęcia do śmierci. Od jego dobrej woli zależy to, jak to życie będzie pełnił, realizował, uzewnętrzniał. Człowiek jest bytem niepowtarzalnym. Nie ma dwóch jednakowych osób” – podkreślał prof. Furmanek, dodając: „Tylko człowiek jest zdolny do pracy (…). Poprzez swoją wielostronną aktywność, które jest też naturalną właściwością człowieka, doskonali on siebie i doskonali świat. To występowanie dwóch misji musi wystąpić w pracy (…). Praca jest szczególną wartością, jest wartością egzystencjalną. Nie może człowiek żyć bez jedzenia, bez napoju. Nie może człowiek żyć bez pracy. Nie ma pracy, nie ma człowieka (…). Praca jest dobrem człowieka. Przez pracę człowiek staje się bardziej człowiekiem (…).

W dalszej części wykładu prof. Furmanek zaprezentował niektóre zjawiska będące przyczyną współczesnego bezrobocia.

Spotkanie zostało zorganizowane przez par. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Międzynarodowe Studenckie Centrum Kultury Chrześcijańskiej oraz Rycerzy Kolumba.

 

Tekst i fot. ks. Krzysztof Cieśla

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.