„Prawda musi zwyciężyć!” – inauguracja roku akademickiego 2017/2018 /02.10.2017 r./

2 października 2017 r. społeczność Uniwersytetu Rzeszowskiego zainaugurowała rok akademicki 2017/2018. Uroczystości rozpoczęły się w kościele akademickim pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Edward Białogłowski.

W homilii bp Białogłowski przywołał postać św. Józefa Sebastiana Pelczara, patrona Diecezji Rzeszowskiej, który u początku swojej posługi biskupiej zapragnął powołać szkołę o profilu kształcenia absolwentów mających służyć Polsce. „Z tej szkoły wyszło bardzo wielu i szlachetnych kapłanów, ale także bardzo zdolnych i zaangażowanych ludzi, którzy służyli Polsce. Wykazali się heroizmem zarówno kiedy budowano nowe jej struktury, jak i kiedy trzeba było ponownie walczyć o jej niepodległość”– mówił kaznodzieja, dodając: „Gdy dzisiaj po raz 17. rozpoczynamy nowy rok akademicki, to pytamy o uniwersytet. Św. Jadwiga Królowa, chodź była młoda, pragnęła, aby krakowska uczelnia wspięła się o stopień wyżej z akademii w uniwersytet. Te deklaracje udały się”.

Bp Edward Białogłowski podkreślał obowiązek wychowania młodzieży w duchu wartości chrześcijańskich, budowania świata wartości na Bogu. „Nowy rok akademicki, który rozpoczynamy, przynosi kilka ważnych rocznic. Mają one emanować także na posługę uniwersytecką. Dla wszystkich Polaków rok 2018 to rok niepodległości, z tak wielkim trudem okupionej i na różne sposoby wywalczonej. Niepodleganie obcej zwierzchności i przemocy rozpoczyna się od wolności każdego człowieka. Niewolnicy nie cenią sobie wolności czy niepodległości. Z nimi nie da się budować szczęśliwej przyszłości”. Biskup nawiązał także do 100. rocznicy powołania do istnienia Uniwersytetu Lubelskiego przemianowanego w 1928 r. na Katolicki Uniwersytet Lubelski i od 2005 r. noszącego imię Jana Pawła II oraz do zbliżającej się 100. rocznicy urodzin abp. Ignacego Tokarczuka, doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego. „Jego życie i posługiwanie nie należało do łatwych. Zarówno galicyjska bieda, jak i potem czas okupacji, ale także powojenne zmagania i wreszcie posługiwanie biskupie ciągle napotykały przeciwności. On często podkreślał: «prawda musi zwyciężyć». Zagadnienie prawdy i wolności w jego przepowiadaniu były priorytetowe(…)”- mówił bp Białogłowski.

Kończąc homilię kaznodzieja podkreślał: „Uniwersytet nie szkoli «na wczoraj», ale «na jutro». Niech Duch Święty  wspomaga uczonych, aby tak wysoko podnosili swój wzrok ku przyszłości i tych którzy studiują, żeby nie tylko patrzyli na odległość indeksu, lecz aby patrzyli na swoje życie pod kątem miejsca swojej służby, po to by innych uszczęśliwiać i samymi być szczęśliwymi. A od wszelkich złych przygód niech nas chronią Aniołowie Stróżowie”.

We Mszy św. się wzięli udział m.in. Rektor i Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego, pracownicy naukowi oraz studenci.

Po Eucharystii odbyła się druga część inauguracji w murach Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na program tej części uroczystości składały się m. in.: przemówienie inauguracyjne Rektora, wystąpienie Sekretarza Stanu MNiSW prof. Aleksandra Bobko, immatrykulacja studentów I roku, wręczenie odznaczeń i medali, wręczenie Laurów Rektora oraz wykład inauguracyjny pt. „O czym śpiewają ptaki?” dr hab. Ewy Węgrzyn.

Uroczystości zakończył hymn Gaude Mater Polonia.

Ks. Krzysztof Cieśla

Fot. Marcin Kaławaj

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.