al. T. Rejtana 21, 35-303 Rzeszów
Tel. 177401405, 793562700
„Matko ma, powiedz mi, czy w Ojczyźnie naszej muszą płynąć łzy?”
Tymi słowami zatytułowany był program słowno-muzyczny wykonany przez muzyczny zespół księży. Wydarzenie o którym mowa, miało miejsce w przeddzień Święta Niepodległości w kościele akademickim pw. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. To już kolejny występ kapłanów, którzy postanowili założyć zespół muzyczny i swoimi talentami dzielić się z innymi. Tym razem wybrali tematykę patriotyczną – miłości do Ojczyzny.
„Zagubiłaś przykazań ślad, zamiast zalet Ty uczysz się wad; I już nie wiesz co dobro, co jest zło, Ojczyzno ma…”. Przygotowany program przypomniał wszystkim, licznie zgromadzonym, że miłość do Boga i płynąca z niej miłość do bliźniego prowadzi nas do ojczyzny wiecznej a poprzez to wyzwala równocześnie żarliwy stosunek do Ojczyzny tej doczesnej. Doświadczenia dziejowe w jakich znajdowała się Polska, wyzwalają w nas różne emocje. Wspominając przodków, którzy walczyli o wolność, którzy często przypieczętowali to życiem możemy dostrzec wartość wolności, wartość życia w wolnym Kraju. Kapłani wykonując piosenki patriotyczne podjęli próbę jeszcze większego uzmysłowienia sobie tego faktu, że my dziś możemy żyć w Niepodległej, ale nie zawsze tak było, nie wszystkim to zostało dane; że my dziś mamy uczyć się okazywać wdzięczność tym wszystkim, którzy w różny sposób wywalczyli wolność dla naszej Ojczyzny.
„Polska jest naszą matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje […] jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do szczególnej miłości”. Nie brakło w programie odniesień do naszej wiary, do wydarzeń historycznych naszego Narodu, których nie da się zrozumieć bez Chrystusa, których nie da się ze sobą oddzielić. Wśród tych religijnych odniesień nie brakło zachęty do modlitwy: za Ojczyznę, rządzących i obywateli, by nigdy nie zapomnieli kim są, jaka jest ich historia i jakie ich korzenie.
Nie brakło też wskazania zadań, jakie stoją przed nami, a które można streścić w słowach św. Jana Pawła II: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego”.
Jako członkowie zespołu muzycznego kolejny raz możemy powiedzieć: „razem możemy więcej… potrzeba więc budowania jedności… i jak w zespole każdy gra na innym instrumencie, śpiewa innym głosem to jednak wspólnie tworzymy jeden utwór, bo jesteśmy zespołem… tak też jako Polacy winniśmy uczyć się takiego dążenia do jedności dla dobra naszej ukochanej Matki – Ojczyzny”.
Tomasz Gałuszka
STRONA UŻYWA COOKIES
Możesz wyłączyć ich obsługę w swojej przeglądarce. Niektóre funkcje witryny mogą wtedy nie działać.