Róża różańcowa jest modlitewną wspólnotą 20 osób, z których każda codziennie modli się jedną dziesiątką Różańca Świętego według przydzielonej tajemnicy – w ten sposób codziennie odmawiany jest cały różaniec. Istotne jest to, że wszyscy członkowie róży modlą się w tej samej intencji, zmienianej co miesiąc.

– Rozważając bowiem tajemnice różańcowe, patrzymy na misterium życia, męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa oczyma Maryi, przeżywamy je tak, jak Ona w swym matczynym sercu je przeżywała. Odmawiając Różaniec, rozmawiamy z Maryją, powierzamy Jej ufnie wszystkie nasze troski i smutki, radości i nadzieje. Prosimy o to, by pomagała nam podejmować Boże plany i by wypraszała u Syna łaskę potrzebną do wiernego ich wypełniania. Ona – radosna, bolejąca i chwalebna, zawsze u boku Syna – jest równocześnie obecna pośród naszych codziennych spraw – mówił św. Jan Paweł II.

Od połowy XIX wieku najpopularniejszą różańcową wspólnotą modlitewną jest Stowarzyszenie Żywego Różańca, założone w roku 1826 przez Paulinę Jaricot w Lyonie. „Najważniejszą… rzeczą i najtrudniejszą jest uczynić różaniec modlitwą wszystkich” – napisała wtedy. Każdy człowiek może znaleźć w ciągu dnia kilka minut, aby odmówić dziesiątkę różańca, czyli jedną tajemnicę. Paulina Jaricot zaczęła organizować piętnastoosobowe grupy, nazwane później żywymi różami. Wówczas różaniec miał 15 tajemnic. Dziś, jak wiemy, jest ich 20, za sprawą św. Jana Pawła II, który rozpoczynając 25. rok swojego pontyfikatu w liście apostolskim „Różaniec Dziewicy Maryi” wprowadził tajemnice światła, uwzględniające lata publicznej działalności Pana Jezusa.

Codzienność róż różańcowych

Członkowie róż starają się żyć według Ewangelii, która jest fundamentem życia chrześcijańskiego. Na początku modlitwy różańcowej proszą o umocnienie wiary, nadziei i miłości, gdyż będąc w apostolstwie różańcowym ciągle uczą się wierzyć w Boga i Bogu, ufać w Jego dzieło zbawienia, a przede wszystkim Go kochać. Żywy Różaniec, jak sama nazwa podaje, składa się z ŻYWYCH RÓŻ. Niektórzy ludzie obawiają się włączenia w modlitwę różańcową, gdyż tłumaczą się brakiem organizacji albo zapomnieniem przez co – jak im się wydaje – mogą zgrzeszyć. Tymczasem zaniedbanie modlitwy różańcowej nie pociąga za sobą zaciągnięcia grzechu. Po prostu z powodu nieodmówienia dziesiątek przez któregoś z członków róży cała grupa wyprosi mniej łask. „Widząc, jak miłym Bogu i Matce Najświętszej, a nam pożytecznym nabożeństwem jest Różaniec Święty, starajmy się choć jedną cząstkę codziennie odmówić. Koniecznie: Kto chce, a każdy chcieć powinien, ten znajdzie czas na to” (bł. Ignacy Kłopotowski).  /Niedziela.pl/

Żywy Różaniec w naszej parafii

Zmiana tajemnic różańcowych odbywa się w I niedziele miesiąca po Mszy św. o godz. 7.00, połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą różańcową.

Róża św. Doroty
odmawia różaniec w pierwsze wtorki miesiąca w intencji małżeństw

Róża św. S. Faustyny
odmawia różaniec w drugie czwartki miesiąca w intencji o powołanie kapłańskie i zakonne i za kapłanów

Róża św. Jadwigi Królowej
odmawia różaniec w trzecie poniedziałki miesiąca, w czasie wieczorów jadwiżańskich w intencji parafii.

Róża bł. Karoliny
odmawia różaniec w drugie wtorki miesiąca w intencji młodzieży

Róża Matki Bożej Pompejańskiej
odmawia różaniec w pierwsze środy miesiąca w czasie nabożeństwa do Matki Bożej Pompejańskiej w trudnych intencjach naszego życia

Róża św. Józefa
odmawia różaniec w czasie Nowenny do św. Józefa w ostatnie soboty miesiąca

Różaniec Rycerzy Kolumba

odmawiają różaniec w drugie poniedziałki miesiąca w intencji mężczyzn

Różaniec Ruchu Czystych Serc

odmawiają różaniec w trzecie wtorki miesiąca w intencji czystości ciała i ducha

Różaniec ruchu charyzmatycznego

odmawiają różaniec w drugie, trzecie i czwarte środy miesiąca o uzdrowienie i uwolnienie

 

Róże Różańcowe tworzą wspólnotę przy Matce Bożej rozważając tajemnice zbawienia. Zostały zatwierdzone 29 stycznia 1832 r. przez papieża Grzegorza XVI.

Zadania Róż Różańcowych:

dochować wierności Bogu;

pomnażać kult Boży;

dbać o wzrost duchowy należących do Róży;

bronić wiary i Kościoła;

modlić się o zbawienie ludzi;

modlić się o jedność;

STRONA UŻYWA COOKIES

Możesz wyłączyć ich obsługę w swojej przeglądarce. Niektóre funkcje witryny mogą wtedy nie działać.

Zapisano